A töméses takarmányozással előállított kacsa-, és libamáj termékekről, nemzetközi kereskedelmükről is szó volt a Magyar-Francia Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Munkacsoport 9., budapesti ülésén. A kacsa– és libamáj védelmére a francia fél közös, EU szintű fellépést kezdeményezett.
A találkozón tárgyaltak a 2013. utáni új Többéves Pénzügyi Keretterv és a Közös Agrárpolitika jövőjének legfontosabb elemeiről. A két ország álláspontja a legtöbb kérdésben hasonló. Egyetértettek abban, hogy a KAP költségvetését a 2014-2020 időszakban is meg kell őrizni a jelenlegi szinten.
Fontos, közös célként fogalmazták meg a bürokrácia csökkentését, a KAP egyszerűsítését. Egy véleményen voltak abban, hogy a közvetlen támogatások új rendszerének bevezetése 2014-ben nem történhet azonnali hatállyal, hanem megfelelő átmeneti időszakot kell hagyni az átállásra a tagállamoknak. Mivel mindkét ország érdekelt abban, hogy az EU élelmiszersegély-programja 2012-ben és 2013-ban is fennmaradjon, ezért közös sikerként értékelik az ezt megerősítő döntést.
A franciák nagy hangsúlyt fektetnek a vidékfejlesztésre, ezért komoly érdeklődés övezte a magyar Nemzeti Vidékstratégia és az annak végrehajtását szolgáló Darányi Ignác Terv bemutatását. A külföldi vendégek elismeréssel fogadták a vidéki életminőség javítását megcélzó intézkedéseket.
A két ország együttműködésének egyik hagyományosan fontos területe az agrárképzés és felsőoktatás valamint az agrárkutatás. A találkozón folytatódott a tapasztalatcsere a francia és a magyar irányító hatóságok, a vidéki hálózatok között folyó munkáról.
A munkacsoport magyar társelnöke Búsi Lajos, vidékfejlesztésért felelős helyettes államtitkár volt, a francia társtárcát Eric Allain, Agrárpolitikai, Agrár-élelmiszeripari és Vidéki Területekért felelős főigazgató képviselte.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)