A befejeződött ellenőrzés alapján több mint 4400 fagykárenyhítési támogatási kérelmet fogadott el a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal földművelésügyi igazgatósága az európai uniós de minimis keretre – közölte a szervezet főfalugazdásza hétfőn az MTI-vel.
Guttyán Tamás elmondta: a térséget sújtott május 6-i fagy miatt 5030 szabolcsi agrártermelő nyújtott be kárigényt, s abból 4427-et fogadtak el. A beadványok szerint 20 537 hektár gyümölcsültetvényt károsított a tavaszi éjjeli fagy a megyében, s abból 19 695 hektáron a támogatási igény kritériumának megfelelő, 70 százalék feletti volt a terméskiesés. A főfalugazdász hozzátette: a gazdálkodók így várhatóan hektáronként csaknem 60 ezer forint összegű kárenyhítésre számíthatnak az 1,2 milliárd forint összegű de minimis keretből. A térségi földművelésügyi igazgatóság tisztségviselője megemlítette, hogy a 4,5 milliárd forintos agrár-kárenyhítési alapból is jut majd pénz a gyümölcstermesztőknek, illetve a kárenyhítés „harmadik pilléreként” kedvezményes kamatozású kölcsönt is igénybe vehetnek, 5 millió forint összeghatárig.
Guttyán Tamás a támogatási igények ellenőrzésének tapasztalatairól kifejtette: 842 hektáros területen a fagykár nem érte el a 70 százalékos mértéket, így a kérelmeket visszautasították. A bodza-, a szamóca-, a mogyoró-, a görög- és sárgadinnye-ültetvényekre benyújtott fagykárigényeket pedig egyaránt törölték, mivel a fagyot követő, később nyíló virágok hoztak termést. A legnagyobb mértékben a szabolcsi almáskerteket érte fagykár májusban, 9400 hektáron. Utána a meggyesek következtek, 1814 hektáros területtel. A nyilvántartott 15 772 hektár szabolcsi almásban egyébként a léalma után megkezdődött az étkezési alma szürete, amit a meleg, szinte kánikulai időjárás gyorsított fel. A termelőknek – akiknek maradt étkezési almája a fagy után – kilogrammonként 120-150 forintot fizetnek a felvásárlók. Jó ára van az ipari feldolgozású almának is, 35-40 forint a kilogrammonkénti ára. A szakemberek szerint a magas árral így a 70 százalék alatti fagykárt szenvedett gazdáknak is kompenzálódik a kiesett bevétel.
(MTI)